Hakkımızda

Sınırlı Sorumlu Divriği Üretim ve Pazarlama Kooperatifi, Divriğili Vakıf ve Derneklerin ortak girişimi ile 27 Mart 2019 tarihinde kurulmuştur.

Kurucularımız, Dünya Mirası Divriği Mengücek Vakfı Başkanı Prof. Dr. Mahir TEVRUZ, Ankara Divriği Kültür Vakfı Başkanı Dr. Mahir KÖSE, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Vakfı Başkanı Muharrem YILMAZ, Divriği Kültür Derneği – İstanbul Başkanı Cafer YILDIZ, Divriğili Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Niyazi GÜNERİ, Ankara Divriği Kültür Derneği Başkanı Nurullah Esat ÜNSAL, Bayırlı Köyü Dernek Başkanı Cihan ERDOĞAN, Avukat Arslan ERDOĞAN, İşadamı Memet KAYA, İşadamı Orhan DELİPINAR dır.

Kooperatifin amacı, Divriği’nin tarım ve hayvancılık potansiyelini açığa çıkartarak ekonomiye kazandırmaktır. Kooperatifin konusuna giren, doğal bitkiler, tarımsal ve hayvansal gıda ürünlerini doğal veya organik yöntemlerle üretmek, ürettirmek, üretmiş olanlardan tedarik etmek yolu ile değerlendirerek, ortaklarının ekonomik menfaatlerini gözetmek sureti ile ortaklarına ve serbest piyasaya pazarlamaktır. Divriği ilçesi sınırları içinde yaygın olarak üretilebilecek üretim kriterleri ve ürün vasıfları uygun olan ürünlerde, Divriği’de üretilen ürünleri öncelikli olarak tercih etmek. Divriği İlçesi sınırları içerisinde üretimi olmayan ürünler için, üretim kriterleri ve ürün vasıfları uygun olan başka bölgelerden ürün tedariki yapabilmek.

Kooperatifin Merkezi İstanbul’dur. Kurucu Yönetim Kurulu Cafer YILDIZ, Memet KAYA ve Orhan DELİPINAR’dan oluşmaktadır.